Poradnia dla Dorosłych

Biofeedback - informacje

Biofeedback jest nowoczesną metodą trenowania mózgu. Metoda ta została opracowana przez naukowców z amerykańskiego ośrodka lotów kosmicznych NASA. Oparta jest na biologicznym sprzężeniu zwrotnym. Służy do doskonalenia zdolności psychicznych astronautów i pilotów, którzy muszą skutecznie wykonywać swoje zadania i pracować w warunkach ogromnego stresu.

Poszczególnym stanom psychicznym człowieka odpowiadają określone częstotliwości i amplitudy fal mózgowych. Inna jest aktywność mózgu człowieka zrelaksowanego, a inna człowieka, który jest zestresowany, ma problemy z koncentracją, cierpi na bezsenność, jest w depresji.

EEG BioFeedback jest metodą, która pozwala na zmianę charakterystyk własnych fal mózgowych poprzez korzystanie z otrzymanych zwrotnie informacji o przebiegu pracy mózgu. Osoba trenująca poprzez aktywny udział w treningu, uczy się modyfikować wzorzec fal mózgowych.

Trening przebiega raczej w formie zabawy niż ciężkiej pracy. Trenowany podczas treningu podłączany jest do specjalnej głowicy czujnikami, które mocuje się do głowy za pomocą żelu klejącgo. Impulsy z mózgu pacjenta są odczytywane i przetwarzane tak, że terapeuta widzi je w formie krzywej i w formie wyników cyfrowych, zaś trenowany widzi te same swoje fale mózgowe na monitorze w formie wideogry, w którą gra tylko i wyłącznie za pomocą siły swojej woli, bez użycia klawiatury, myszki czy joysticka.

Treningi BioFeedback stwarzają pacjentowi możliwość samodzielnego, wyuczonego wpływania na reakcje własnego organizmu i świadomego ich korygowania. Gracz dąży do wygrania z komputerem i tak uczy się optymalnej pracy mózgu, a tym samym poprawia swój stan kliniczny tj. samopoczucie, nastrój, zmniejsza stres i agresję, polepsza koncentrację i pamięć, wycisza nadpobudliwość, zmniejsza tremę, poprawia szybkość i sprawność psychomotoryczną i koordynację co jest ważne jeśli uprawia sport lub jest po wypadku.

Trening polecany jest zarówno dla ludzi zdrowych jak i chorych, u których w wielu przypadkach następuje poprawa stanu zdrowia bez konieczności stosowania środków farmakologicznych. Prowadzi do poprawy pracy mózgu, co skutkuje ogólną poprawą funkcjonowania organizmu ludzkiego, poprawiającą jakość jego życia.

Metoda jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych w odróżnieniu od działania leków.

Czas trwania terapii EEG Biofeedback ustala się stosownie do wieku pacjenta i ważności problemu. Najefektywniej, gdy przeprowadza się 10 - 20 treningów, przynajmniej raz w tygodniu.

« powrót