Biofeedback
Czekamy na Ciebie, gdy:
- masz trudności szkolne lub uczenia się
- doświadczasz problemów koncentracji i uwagi
- przeżywasz trudności emocjonalne takie jak: agresja, silne - nieadekwatne reakcje stresowe, zaburzenia depresyjne i lękowe
- masz powtarzające się zaburzenia snu
- odczuwasz drażliwość, przewlekłe zmęczenie, apatię, brak lub labilność motywacji
- doświadczasz problemów natury psychosomatycznej np. bolesnych napięć pewnych partii mięśniowych, bólów głowy i in.
- masz tiki
- przeszkadza Ci niska samoocena lub potrzebujesz większej pewności siebie
- chcesz poprawić swoją kondycję psychiczną i fizyczną
- pracujesz pod presją, w dużym stresie i chcesz lepiej sobie z tym radzić
- męczy Cię nieśmiałość, chcesz pokonać tremę, obniżyć lęki społeczne i bardziej komfortowo poczuć się wśród ludzi
Wspomaganie i poprawa jakości życia osób ze stwardnieniem rozsianym przy pomocy metody biofeedback
Mózg ulega ciągłym zmianom plastycznym, które pozwalają na odbudowę uszkodzonych szlaków neuronalnych a tym samym na poprawę upośledzonych funkcji mózgu. Tak więc regeneracja mózgu jest możliwa dzięki nowoczesnej technologii. Plastyczność mózgu i kompensacje objawów SM można stymulować za pomocą metody Biofeedback.
Biofeedback czyli biologiczne sprzężenie zwrotne jest formą treningu z użyciem aparatów kontrolujących pewne określone funkcje fizjologiczne np. oddech, powierzchniowe napięcie mięśniowe, temperaturę, zmienność rytmu serca itd.
Biofeedback znajduje swoje zastosowanie między innymi w treningach u pacjentów z nieprawidłowym napięciem mięśniowym. Pacjenci, dzięki otrzymywaniu informacji dźwiękowych lub wizualnych są w stanie nauczyć się aktywnie napinać lub rozluźniać mięśnie.
Ćwiczenia relaksacyjne także wpływają na obniżenie napięcia spastycznego. Przy wykorzystaniu metody biofeedback można prowadzić np. treningi uważności, trening autogenny Schulza lub Jacobsona.
Trening odbywa się przez interaktywną współpracę z komputerem. Pacjent świadomie reaguje na zadania stawiane przez terapeutę. Terapia jest niezwykle efektywna, a przy tym przyjemna. Pacjent może wybierać formę prezentacji sygnału, np. grę, animację, ulubiony film. Możliwa jest również praca na wykresach, wizualizacji oraz filmach relaksacyjnych.
Dzięki treningom biofeedback pacjenci ze stwardnieniem rozsianyn mogą uzyskać:
- lepszą koordynację ruchową,
- złagodzenie zespołu zmęczenia,
- poprawę nastroju,
- poprawę snu,
- zmniejszenie dolegliwości bólowych,
- zmniejszenie stresu, napięcia,
- poprawę funkcji poznawczych (np. uwagi, percepcji, pamięci, kontroli poznawczej/funkcji wykonawczych),
- możliwość wykonywania bardziej precyzyjnych ruchów
Metoda biofeedback z powodzeniem może być stosowana nie tylko jako rozszerzenie standardowego postępowania terapeutycznego, ale również w wielu wypadkach może stać się jego integralną częścią.
Dowiedz się więcej na temat Biofeedback »
Poznaj naszych terapeutów biofeedback
dr Agata Pokropińska
Jestem doktorem nauk technicznych, certyfikowanym terapeutą biofeedback, studentką psychologii klinicznej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Prywatnie jestem mamą dwójki dzieci.
Doświadczenie zawodowe zdobywałam w Laboratorium Badań Eksperymentalnych Biofeedback w Częstochowie, w Fundacji Pociechom, w Ośrodkach Rehabilitacji Amicus oraz Biomicus oraz na oddziale rehabilitacji neurologicznej w Ośrodku Rehabilitacyjnym „Mazowia” MEDI-system w Warszawie.
Specjalizuję się między innymi w diagnostyce QEEG oraz prowadzeniu treningów i terapii przy pomocy metody EEG Biofeedback, HEG Biofeedback dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Terapię EEG Biofeedback prowadzę od 2012 roku zgodnie z amerykańskimi standardami Association for Applied Psychophysiology and Biofeedback (AAPB).
Przeprowadziłam ponad 2 tysiące godzin treningów biofeedback.
Mam również praktykę w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu, dziecięcym porażeniem mózgowym, ADHD, ADD, FAS, zespołem Downa, z dysleksją itd.
Certyfikaty, konferencje:
- EEG w praktyce psychologa, logopedy i pedagoga, szkolenie Elmiko, (2021).
- Mindfulness Techniki Relaksacyjne i Uważności w Terapii Biofeedback wystawiony przez Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii we Wrocławiu, (2019).
- Autyzm bez lęku. Strategie redukowania stresu i lęku w życiu osób z ASD.
- Konferencja Szkoleniowa Fundacji SYNAPSIS, Warszawa (2018).
- Konferencja Naukowo Szkoleniowa Unifikacja w EEGBiofeedback, Polskie Towarzystwo Biofeedbacku i Psychofizjologii Stosowanej, Warszawa (2018).
- Certyfikat Skala Inteligencji i Rozwoju – IDS wystawiony przez Akademickie Centrum Psychoterapii i Rozwoju, Warszawa (2016).
- Certyfikat Metoda Warnkego – kurs rozwijający wystawiony przez Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii we Wrocławiu, (2016).
- Certyfikat Metoda Warnkego – kurs podstawowy wystawiony przez Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii we Wrocławiu, (2016).
- Certyfikat Trener EEG-Biofeedback II stopnia wystawiony przez Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii we Wrocławiu, (2013).
- Certyfikat Trener EEG-Biofeedback I stopnia wystawiony przez Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii we Wrocławiu, (2013).
- Certyfikat QEEG a Neurofeedback wystawiony przez Biomed Centrum Rehabilitacji Poznawczej i Neuroterapii we Wrocławiu (2013).